6 tipov, ako si do bytu preniesť jar

Jar je tu! Nenechajte sa ňou unášať len pozeraním z okna, preneste si ju do svojho bytu. V tomto článku vám prinášame niekoľko tipov, ako na to. Inšpirujte sa!

Pustite sa do jarného upratovania

S príchodom nového ročného obdobia prichádza na rad aj veľké upratovanie, ktoré bude zahŕňať najmä  umývanie okien, leštenie všetkých zrkadiel, vysávanie a utieranie prachu aj na menej dostupných miestach (povrch skríň). Je potrebné staré vyhádzať a pripraviť miesto pre nové. Rovnako tak si pýta jarné upratovanie aj šatník a botník. Nové počasie si žiada iné kúsky, než tie, ktoré sme nosili v zimnom období.

Nebojte sa farieb

Jar dokáže hrať všetkými možnými farbami. Veľa ľudí sa farieb bojí a volí len čiernu, bielu a sivú. Povedzme si však úprimne – toto je nuda! Pre jar sú typické motívy kvetín a ovocia, motýľov a veľa veľa farieb, ako je napríklad zelená, žltá, oranžová, červená, ružová, fialková, modrá, tyrkysová….  Tento rok najviac letí práve zelená! Buďte trendy.

Teflónový obrus vzor 7028 levanduľa- Škodák-VášBytovýTextil.sk
Teflónový obrus vzor 7028 levanduľa- Škodák-VášBytovýTextil.sk

Vyblázniť sa môžete na textíliach

Farby do svojho bytu vnesiete najmä prostredníctvom najrôznejších textílií. Začnite u obliečok. Nové posteľné obliečky, plachty a vankúše dokážu rozžiariť celú izbu. Siahnite po vzoroch a veselých farbách. Obývačku môžete doladiť farebnými dekami, poťahmi na sedačku alebo ozdobnými vankúšikmi. Môžete zmeniť tiež závesy! V kuchyni oceníte farebné prestieranie a obrus. Pokiaľ nechcete každý rok míňať na nové, tak majte do zásoby viac druhov posteľných obliečok, prestieraní aj obliečok na vankúše, ktoré budete počas roka meniť podľa ročného obdobia.

Dekoračná látka LONETA vzor LO-306 plameniaky a tropické rastliny – šírka 140cm- Škodák-VášBytovýTextil.sk
Dekoračná látka LONETA vzor LO-306 plameniaky a tropické rastliny – šírka 140cm- Škodák-VášBytovýTextil.sk

Používajte prírodné materiály

Na jar sa príroda zobúdza a prírodné materiály rozhodne prebudia i váš byt. Zamerajte sa na drevo, sklo a iné. Ak máte byt v modernom štýle, bude to príjemný kontrast.

K jari patria kvety

A práve kvety robia domov oveľa útulnejším. Kedy inokedy, ako na jar, po nich siahnuť! Vyzdobte si poličky v byte farebnými kvietkami, ktoré si naaranžujete do ozdobnej vázy. Môžete si zasadiť nové bylinky do farebných kvetináčov a začať pestovať.

Jarné DIY

DIY je skratkou z anglického „do it yourself“ alebo „vyrob si sám“. Ak si potrpíte na vlastnú výrobu, tak si jarnú výzdobu môžete dotvoriť podľa svojho gusta.

Veľmi populárna je výroba vlastných vázičiek na kvety. Váza môže byť z keramiky, môže sa jednať o starú vázu, ktorej chcete vdýchnuť nový život alebo lacnú vázu, ktorú si prerobíte. Použiť môžete aj zaváracie fľašky a iné poháre. Maľujte na vázu farbami, lepte na ne farebné servítky, prilepte umelé kvety. Čokoľvek vás napadne, pretože fantázii sa medze nekladú.

Ďalším tipom je výroba jarného venca. Kúpte si v papiernictve polystyrénový veniec, ktorý poslúži ako základ. Do neho potom môžete napichovať rôzne komponenty (umelé kvety, drevené lienky, motýle).

Rovnako tak si môžete vytvoriť obraz na stenu, na ktorý prilepíte spomínané ozdoby. Veľmi vďačnou dekoráciou je klasická korková tabuľka, ktorej obsah budete meniť na základe ročného obdobia. Na jar na ňu môžete vytlačiť fotografie prírody, vašej rodiny, čokoľvek, čo vás napadne. Ďalej ju dozdobíte kvetinovými venčekmi, papierovými motýlikmi a podobne.

Zdroj fotografií: Net Distribution s.r.o., pixabay.com