Ako rýchlo premeniť interiér? Vyskúšajte klasické aj netradičné záclony a závesy

K tomu, aby ste si dobre vybrali, musíte správne zmerať okná a podľa ich rozmerov zvoliť vhodnú výšku záclony a závesu aj počet bežných metrov na šírku. Na výber máte dve možnosti. Tou prvou sú kusové záclony s presne danými rozmermi a začistenými okrajmi. Tie stačí jednoducho kúpiť a zavesiť. Ďalšou možnosťou sú metrážové záclony. Tie majú danú dĺžku, šírku si určíte podľa potreby. Obvyklé je, že záves zakrýva záclonu nielen na šírku, ale aj na výšku, preto musí byť dlhšia, než je záclona.

Kritériá správneho merania

 • Výška záclony či dekoračné tkaniny je jedným z najdôležitejších parametrov. Pri nákupe už by ste mali vedieť, či bude záclona dosahovať k parapetu, k radiátoru, alebo až na zem. Jasný by mal byť aj spôsob zavesenia záclony a závesu.
 • Šírka záclony ovplyvňuje jej nariasenie. Pri jednoduchých záclon bez vzoru sa obvykle vyhotovuje dvojnásobok šírky okná, u bohato vzorovaných záclon netreba veľké riasenie, to preto, aby vynikol samotný vzor. Do šírky záclony počítajte aj s presahom záclony na bokoch rámu okna. V opačnom prípade by sa okno opticky zmenšilo.
 • Štýl interiéru je dôležitý pri výbere záclony i dekoratívneho závesu. Záclony aj závesy môžu podporiť súčasný štýl, alebo ho celý oživiť či celkový ráz interiéru zmeniť. Bude záležať na osobné predstave aj vkusu.

Umelé a prírodné materiály

 • Priesvitne látky, ako je žakár, organza, voál či mušelín, sú žiadané. V našich interiéroch sa najčastejšie používa organza. Je ľahká, elegantná a dostupná v širokej palete farieb s jedinečným leskom. Jemné vlákna sú husto tkaná vedľa seba. Vzory sú na látku vypaľované. Priehľadné či polopriehľadné záclony voľte, ak máte v miestnosti málo svetla.
 • Hrubšie látky, ako je voál, ponúkajú hrubšiu štruktúru, sú oveľa odolnejšie a trvácnejšie, dobre sa udržujú. Miestnosť, ktorá má dostatok slnečných lúčov, potrebuje malé odtienenie v podobe tmavšie a menej priepustné záclony či závesu.
 • Ľahké látky, medzi ktoré patrí napr. Bavlna, tkané hodváb, kartoun, Trevira, satén, sa vyrábajú jednofarebné alebo s potlačou.
 • Crashové záclony s pokrčeným efektom dodávajú interiéru romantickú atmosféru, ale nežehlí sa.
 • Batistové záclony sú jemné, majú plátnovou väzbu a prírodný vzhľad.
 • Nehorľavé záclony sú nedýmivé polyestery s kvalitou bežných látok, spĺňajú všetky dôležité protipožiarne normy, zaobídu sa bez dodatočných chemických úprav. Nehorľavé vlastnosti sa nestrácajú ani praním, používaním alebo starnutím materiálu. Všetky látky pod značkou Trevira CS musí absolvovať skúšky na obtiažnu popudlivosť.
 • Antistatické vlastnosti záclon sa dosahujú špeciálnymi nástreky, ktoré pomôžu s údržbou látky a ocenia ich aj alergici na prach a iné alergény.
 • Antialergické záclony typu Air majú vo vláknach kovové oxidy a zo vzduchu odstraňujú škodliviny, ako sú nikotín a formaldehyd, dokonca si poradí s nepríjemnými pachmi. Pracujú ako katalyzátor vo dne v noci a majú garantovanú farebnú stálosť a funkciu.

Záclona do každej miestnosti

V klasicky zariadenej izbe vyniknú záclony so vzorom, zatiaľ čo miestnosti v modernom štýle doplní záclony jednoduché.

 • Do obývacej izby, kde trávite voľný čas s rodinou a priateľmi, vyberte praktické záclony i závesy z polyesteru, ktoré budú ladiť s interiérom, ale aj dlho vydrží. Navyše sa dobre udržujú a sú na nerozoznanie od prírodných materiálov. Potom nezáleží, či dáte prednosť klasickej bielej farbe, alebo zvolíte farebnú variantu.
 • V spálni spravidla odpočívate, a preto v tomto priestore viac oceníte záclonu aj záves v príjemných tlmenejších farbách.
 • Do detskej izby naopak vyberte odolné voály s pestrými farbami a rozprávkovými motívmi. Deti budú nadšené z odolných záclon s potlačou obľúbených filmových hrdinov alebo so zvieratkami.
 • Do kuchyne si vyberajte zásadne záclony s kratšou dĺžkou, nie až na zem.

Garniže na výber

V obchodoch je k dostaniu nepreberné množstvo typov garníž a ich rôzne prevedenia.

 • Dekoratívna funkcia ovplyvní vzhľad miestnosti nielen svojím materiálom, ale i zdobením. Dlhé garniže opticky zväčší malé okná. Garniže cez celú stenu s vhodnými závesmi dodajú priestoru luxusný vzhľad. Vyznenie miestnosti podporí aj dobre zvolené koncovky. Garniže môžu byť dominantné i nenápadné podľa priemeru tyčí.
 • Praktická funkcia spočíva v rozhodnutí, aké závesy a koľko ich budete potrebovať. Podľa počtu radov rozdeľujeme garniže na jednoradové (vhodné len pre záclony, alebo závesy) a dvojradové (pre záclony i závesy). Dôležité je aj uchytenie – buď do stropu, alebo do steny – aj to, ako vysoko nad oknom garniža bude.
 • Kovové garniže s priemerom tyče 16 mm a 25 mm sú galvanicky povrchovo upravené, čo zaručuje vysokú odolnosť proti oteru. Sú vo farebných odtieňoch satin nikel (matné striebro) a antik (matné zlato). Rôzne tvary koncoviek dodajú garnýžím zaujímavý vzhľad. Väčšinou sú v komplete aj s krúžkami, háčiky a montážnym príslušenstvom (skrutky + hmoždinky).
 • PVC garniže sú jednoduchým a lacným riešením zavesenie záclon a závesov. Na výber sú jednodrážková a dvoudrážkové vrátane montážneho príslušenstva (skrutky + hmoždinky).
 • Drevené garniže v rôznych farbách sú k dostaniu jedno- a dvojradové s montážnym príslušenstvom (skrutky + hmoždinky).
 • Celohliníkové garniže predstavujú nový trend v dizajne s povrchovým brúseným efektom, elegantným vzhľadom, z ktorého vyžaruje luxus.

zdroj: Novinky.cz