Ako si doma ušiť bavlnenú rúšku

Vážení zákazníci, veľa z Vás nás kontaktuje, či ponúkame tiež textilné rúška z ze 100% bavlny. Bohužiaľ, zatiaľ tento sortiment výrobkov v ponuke nemáme. Avšak stále sme schopní ponúknuť dostatok kavlitných látok-plátien zo 100% bavlny v metráži a to ako jednofarebných bavlnených látok tak bavlnených látok so vzorom, ktoré sa pre ušitie takýchto rúšok dajú použiť.. Takáto textilná rúška síce zdravého človeka nedokáže úplne ochrániť pred nákazou koronavírusy SARS 2 a určite tiež nedokáže nahradiť zdravotnícke masky s potrebným stupňom filtrácie, napriek tomu ju má zmysel nosiť. Väčšina odborníkov sa zhoduje, že je to jeden zo spôsobov, ako zastaviť šírenie vírusu. Bohužiaľ jednorázové rúška u nás v súčasnosti nie sú k dostaniu a celosvetovo je ich nedostatok, nie je teda od veci sa vrátiť k výrobe látkových, ktoré možno použiť opakovane, je ale nutné ich po použití vyvariť a vyžehliť. Rovnako ako sa to robilo ešte nedávno aj v nemocniciach. Poradíme vám ako si ich doma ušiť.

Budete k tomu potrebovať látku zo 100% bavlny, ideálne plátno, aby sa rúška dala sterilizovať, teda vyvariť vo vysokej teplote. Ak Nesim a doma bežne takéto látky nemáte, potom môžete využiť klasické biele prestieradlo (nové).

Na jednu rúšku budete potrebovať látku s veľkosťou 20×20 cm a dva 3,5 cm široké a jeden meter dlhé pruhy.

Na internete nájdete hneď niekoľko návodov, jeden z nich s presným video návodom na bavlnené rúška vhodné aj pre nemocničný personál pripravila česká návrhárka Daya.

Potrebujete:

  • Bavlnený (nový) materiál s rozmermi 1x 20×20 cm a 2x 3,5×100 cm
  • šijací stroj
  • a niť

POSTUP:

  1. Na dvoch protiľahlých stranách pripraveného štvorca látky zahnite 2×0,5 cm a prešite.
  2. Podľa strihu, ktorý si môžete stiahnuť na stránkach návrhárky, si urobte Nástrihy, ktoré výrazne uľahčia tvorbu skladov, zažehlite a zaistite ešte špendlíky.
  3. Pruhy – okraje po celej dĺžke zahnite cca 0,5-0,7 cm a zažehlite, potom preložte ešte napoly a znovu zažehlite.
  4. Do takto pripravených prúžkov vložíme do stredu zažehlený rúšku, schováme do neho tento nezačištěný okraj a zaistíme špendlíky.
  5. Špendlíky zabezpečíme aj celý zvyšok prúžku.
  6. Konce prúžku rozložíme, zahneme 1 cm dovnútra a opäť poskladáme podľa zažehlenie. Zaistíme špendlíkom.
  7. Celé prúžky prešijeme.

Záverom nám všetkým prajeme veľa zdravia a dúfame, že sa čo najskôr životy náš všetkých vrátia k normálu … 🙂

zdroj: Novinky.cz, Youtube kanál Daya, Ústav pre starostlivosť o matku a dieťa – Praha 4, Podolí