Ako si doma ušiť bavlnené rúško

Vážení zákazníci, veľa z Vás nás kontaktuje, či ponúkame tiež textilné rúška zo 100% bavlny. Bohužiaľ, zatiaľ tento sortiment výrobkov v ponuke nemáme. Avšak stále sme schopní ponúknuť dostatok kvalitných látok-plátien zo 100% bavlny v metráži a to ako jednofarebných bavlnených látok , tak bavlnených látok so vzorom, ktoré sa pre ušitie takýchto rúšok dajú použiť. Takéto textilné rúško síce zdravého človeka nedokáže úplne ochrániť pred nákazou koronavírusu SARS 2 a určite tiež nedokáže nahradiť zdravotnícke masky s potrebným stupňom filtrácie, napriek tomu ju má zmysel nosiť. Väčšina odborníkov sa zhoduje, že je to jeden zo spôsobov, ako zastaviť šírenie vírusu. Bohužiaľ jednorázové rúška u nás v súčasnosti nie sú v ponuke a celosvetovo je ich nedostatok, nie je teda od veci vrátiť sa k výrobe látkových, ktoré možno použiť opakovane, je ale nutné ich po použití vyvariť a vyžehliť. Rovnako ako sa to robilo ešte nedávno aj v nemocniciach. Poradíme vám ako si ich doma ušiť.

Budete k tomu potrebovať látku zo 100% bavlny, ideálne plátno, aby sa rúška dali sterilizovať, teda vyvariť vo vysokej teplote. Ak doma bežne takéto látky nemáte, potom môžete využiť klasické biele prestieradlo (nové).

Na jedno rúško budete potrebovať látku s veľkosťou 20×20 cm a dva 3,5 cm široké a jeden meter dlhé pásy.

Na internete nájdete hneď niekoľko návodov, jeden z nich s presným video návodom na bavlnené rúška, vhodné aj pre nemocničný personál, pripravila česká návrhárka Daya.

Potrebujete:

  • Bavlnený (nový) materiál s rozmermi 1x 20×20 cm a 2x 3,5×100 cm
  • šijací stroj
  • a niť

POSTUP:

  1. Na dvoch protiľahlých stranách pripraveného štvorca látky zahnite 2×0,5 cm a prešite.
  2. Podľa strihu, ktorý si môžete stiahnuť na stránkach návrhárky, si urobte Nástrihy, ktoré výrazne uľahčia tvorbu skladov, zažehlite a zaistite ešte špendlíkmi.
  3. Pásy – okraje po celej dĺžke zahnite cca 0,5-0,7 cm a zažehlite, potom preložte ešte na polovicu a znovu zažehlite.
  4. Do takto pripravených pásov vložíme do stredu zažehlené rúško, schováme do neho tento nezačistený okraj a zaistíme špendlíkmi.
  5. Špendlíkmi zabezpečíme aj celý zvyšok pásu.
  6. Konce pásu rozložíme, zahneme 1 cm dovnútra a opäť poskladáme podľa zažehlenia. Zaistíme špendlíkom.
  7. Celé pásy prešijeme.

Záverom nám všetkým prajeme veľa zdravia a dúfame, že sa čo najskôr životy náš všetkých vrátia k normálu … 🙂

zdroj: Novinky.cz, Youtube kanál Daya, Ústav pre starostlivosť o matku a dieťa – Praha 4, Podolí