Domáca silvestrovská oslava: Ako servírovať štýlovo?

Čaká vás silvestrovský večer s rodinou a priateľmi v domácom prostredí? Určite nezabudnite okrem dobrej nálady, skvele naservírovaného jedla a pitia, tiež na pekne prestretý stôl, doplnený vhodným obrusom a tematickou výzdobou. Len tak privítate nový rok v príjemnej atmosfére. A ako na to? To sa dozviete v dnešnom článku.

Silvestrovská tabule ako na správnej párty

Ak oslavujete nový rok len s rodinou, postačí použiť doplnky a riad, ktorým doma disponujete. Avšak v prípade, že majú prísť tiež priatelia, kamaráti a alebo napríklad Vaši susedia, je vhodné použiť servis na jedno použitie prípadne silnejšie sklo, ktoré vydržia náhodné karamboly.

Oživiť večierok môžete tiež doplnkami z papiernictva alebo špecializovaných obchodov. Jedná sa o rôzne papierové girlandy, nafukovacie balóniky či lampióny. Sú to drobnosti, ktoré Vás budú stáť pár korún, ale vykúzlia nezabudnuteľnú atmosféru. K takejto výzdobe sa potom nemusíte báť použiť jednorazového párty riadu. Naopak, tento typ riadu sa pre silvestrovskú párty s priateľmi jednoducho hodí. Chlebíčky, zákusky, cukrovinky a ďalšie dobroty môžete podávať na tanieroch a misách, ktoré už máte doma.

Podobne ako scéna v divadle, vhodne zvolené prestierania navodí tú správnu silvestrovskú atmosféru. Základné ladenie stolovania udáva však obrus. Vzhľad, vzor, ​​materiál a kvalitu obrusu volíme podľa príležitosti. Experimentujte a podľa svojho vkusu môžete vybrať obrusy klasické aj obrusy netradičné.

Pre oslavu príchodu nového roka sú veľmi vhodné polyesterové obrusy s teflónovou úpravou. Prianím každej gazdinky je mať vždy atraktívny a upravený jedálenský stôl s dokonale čistým obrusom a to skutočne za akýchkoľvek okolností, ktoré môžu v priebehu silvestrovské oslavy nastať. Toto želanie zariadi teflónový obrus vďaka vodeodolné vrstve, na ktorú čokoľvek rozlejete, ako červené víno, mlieko, kávu alebo omáčku, zostane na povrchu v kvapkách a môžete to jednoducho odsať napríklad papierovým obrúskom alebo utierkou. Ich veľkou výhodou je jednoducho ľahká údržba.

E-shop VášBytovýTextil.sk Vás určite zaujme ponukou obrusov štvorcových, obdĺžnikových, okrúhlych alebo oválnych s možnosťou vyrobiť pre Vás obrus priamo na mieru Vášho stola.

Silvestrovská noc v duchu elegancie

Patríte do tej skupiny ľudí, ktorí si na silvestrovskej oslave dávajú maximálne záležať? Potom rozhodne nepodceňte prípravu ani výber správneho servisu. Mal by byť porcelánový prípadne sklenený, a to bez akýchkoľvek elementov a prílišného zdobenie.


Určite sa u Vás na stole objavia aj syry alebo tortičky, ktoré sa budú skvele vynímať na sklenenom tácke s poklopom. Naopak chlebíčky či cukroví môžete servírovať na porcelánových tanieroch či kovovom tácke.

V čom podávať víno nielen na silvestra?

Odborníci na bytový dizajn sa zhodujú, že by novoročné obed aj večere mali byť pri slávnostne prestretom stole. Len tak budú mať všetci pocit pohody a krásne atmosféry. Servis aj sklo by malo spoločne ladiť s doplnkami na stole a celkovo by tu mala panovať krásna a pokojná atmosféra.
Ako docieliť slávnostne prestretého stola sme si už povedali. Nastáva teda ďalšia otázka. V čom podávať víno?
Červené vína sa podávajú vo väčších a širších pohároch, pretože víno potrebuje kontakt so vzduchom. Tieto poháre sú veľmi praktické, pretože ich využijete aj pre ťažšie vína. Takým je potrebné Chardonnay. Väčšinu suchých aj polosuchých bielych vín je vhodné podávať v štíhlom kalíška, ktorý dobre uvoľní vôňu vína aj jeho arómu. Naopak šumivé vína sa podávajú vo vysokých pohároch. Tie zaistia tú správnu chladnú teplotu sektu, správne perlenie aj uvoľnenie arómu.

A pozor! Ak budete podávať pravej šampanské potom jedine v pohári so širším kalíškom a zúženým otvorom, ktorý udrží bublinky vnútri.
Skoro by sme zabudli ešte na obľúbená ružové vína. Tie majú kalíšok hore roztvorený ako kvet. To isté potom platí aj pre ostatné dezertné vína.
Na záver určite vyberajte pohára s širokým podstavcom, ktoré lepšie a pevne stojí. Mali by mať vysokú nôžku, aby ruky neprenášali na víno teplo a mali by byť z číreho skla, aby nebola skreslená farba vína.