Posteľné prádlo: So vzorom alebo jednofarebné?

Neobmedzené možnosti 21. storočia nám ponúkajú veľký výber posteľného prádla, či už hľadiska kvality, tak aj z hľadiska estetiky. Pokiaľ zháňate inšpiráciu na to, aké posteľné prádlo kúpiť do vašej spálne, tak ste tu správne! Sme tu a poradíme vám.

Výber posteľného prádla začíná v spálni

Väčšina z nás vyberá posteľné prádlo na základe toho, čo sa nám páči, takže v podstate by sa to malo páčiť aj našej spálni, aby všetko spolu krásne ladilo. V prvom rade sa zamerajte na maľovku izby. Pokiaľ sa za vašou posteľou nachádza, napríklad tapeta či výrazný fotoobraz, vaše možnosti budú viac obmedzené. Všeobecne, kombinovať vzory so vzormi, nie je vždy šťastný nápad. Rovnako sa zamerajte na farbu vašej postele. Čalúnené postele veľakrát už na sebe majú nejaké tie vzory, a tie by mali korešpondovať  s posteľným prádlom.

Ako postupovať v prípade, že všade okolo postele sú vzory

Už sme spomenuli prípad, kedy je za posteľou tapeta alebo vzor priamo na čalúnení postele. V tomto prípade je samozrejme namieste voliť jednofarebné posteľné prádlo. Chytiť sa môžete jednej farby, ktorá sa nachádza práve na vzore. Nemusí to byť práve farba základná/dominantná, nebojte sa vyhľadať nejaký malý farebný detail. O to zaujímavejší výsledok to bude.

Dokonca sa nemusí jednať ani priamo o totožnú farbu, resp. odtieň. Dizajnéri radi používajú výraz „tón v tóne“. To znamená, že zvolíte síce spomínanú farbu, ale napr. v jej svetlejšej variante. Prípadne, základ obliečok v jednej farbe a elegantný pásik v tóne farby.

Základ teda ponechajte jednofarebný, avšak s fantáziou sa môžete pohrať v prípade voľby menších dekoračných vankúšikov, ktoré sa dajú kúpiť nielen v rôznych vzoroch, ale i materiáloch. Veľmi populárne sú elegantné chlpáče, ktoré pôsobia až luxusným dojmom. Alebo prehozy cez posteľ s rovnakou „chlpatou“ štruktúrou.

Pre priaznivcov minimalizmu

Pokiaľ je vaša spálňa zariadená v duchu minimalizmu, potom je to ako začiatok maľovania na bielom plátne. Ak sú steny čisté, jednofarebné a okolie nie je nijako prezdobené, potom máte výbornú príležitosť oživiť vašu spálňu prostredníctvom posteľného prádla. Vzory na obliečkach môžete zladiť podľa ročného obdobia alebo iných príležitostí.

Na jar sú vhodné veselé kvety vo farbách žltej, oranžovej a zelenej. V lete bola populárna napr. posteľná bielizeň s motívmi bambusových listov. Na jeseň siahnite po populárnej vínovej farbe, ktorá symbolizuje vášeň a tá do spálne rozhodne patrí. V zime sa môžete držať vianočných motívov a na Valentína vzorov srdiečok. Všeobecne platí fakt, že v zimnom období by sme mali voliť teplejšie odtiene a naopak v horúcich letných dňoch studené odtiene farieb.

Ak by sme mali pozerať na praktickú stránku, vtedy je najlepšou voľbou vzorovaná posteľná bielizeň.  Svetlé farby sa časom zaperú a pokiaľ máte deti, ktoré v posteli papajú, tak na vzoroch nebudú fľaky na prvý pohľad tak „kričať“.

Zdroj fotografií: pixabay.com, Net Distribution s.r.o.